Egy sok szempontból fárasztó és – finoman szólva – eseménydús évet hagyunk magunk mögött éppen: 2020-ban gyakorlatilag megállás nélkül embert próbáló feladatokkal szembesültünk. Ugyanakkor ebből következik, hogy az elmúlt, kihívásokkal és kisebb nagyobb krízisekkel teli időszak rengeteg tanulsággal is szolgált: van mit feldolgozni, és volt miből tanulni. Ezért, ha valamikor, akkor most igazán megéri időt és energiát szánni az évrendezésre. De mit is jelent ez pontosan és hogyan kell csinálni? Erről szól ez a bejegyzés.

A 2020-as év – a korábban soha nem látott kihívások és küzdelmes élethelyzetek mellett – két nagyon fontos ténnyel is szembesített minket.
-
- Legyünk bármilyen előrelátóak, az életben vannak tőlünk független körülmények, amelyekre nincs hatásunk.
Amire viszont van, az az, hogy miként reagálunk ezekre a körülményekre. Ahogy arra Viktor Frankl pszichoterapeuta rámutatott: a velünk történt eseményekre adott reakcióban rejlik az ember szabadsága.
Annak érdekében, hogy ezt a szabadságot valóban magunkénak érezzük, a maga teljességében át- és megéljük, ma már nagyon sokat tehetünk. Például dolgozhatunk a lelki rugalmasságunkon. Az úgynevezett reziliencia abban (is) segít, hogy hatékonyan alkalmazkodjunk, és ez által helytálljunk azokban az élethelyzetekben, amikor a körülmények felülírják a terveinket. Ez a képesség fejleszthető, és rengeteget segíthet abban, hogy valóban a saját életünket éljük. Azonban önmagában nem biztos, hogy elég a stabilitáshoz…
És ezzel elérkeztünk a másik fontos konzekvenciához:
-
- Ha ezekben a viharos időkben szeretnénk megőrizni a belső stabilitásunkat, akkor fontos, hogy legyenek viszonyítási pontjaink, kapaszkodóink…
…egyáltalán olyan céljaink, terveink, amelyek a viszontagságos időszakokban is jelzőbójaként funkcionálnak, biztonságot adnak, mert tudjuk, hogy ott vannak, és ha el is sodornak minket az események, azokhoz bármikor visszatérhetünk.
Annak érdekében, hogy ezek a célok önazonosak legyenek, és stabil kapaszkodót jelentsenek a következő évben, azok meghatározása előtt érdemes időt szánni az évrendezésre.
Mit is jelent ez pontosan?
Az évrendezés az a folyamat, amikor dedikált időt szánunk arra, hogy
-
- átgondoljuk a mögöttünk hagyott évet
- levonjuk annak legfontosabb tanulságait
- tudatosítsuk, hogy milyen tapasztalásokkal és tudással felvértezve lépünk át a következő évbe
- összegezzük mindazt, amit szeretnénk elengedni és magunk mögött hagyni
- „helyükre tegyük” a meghatározó élmények és tapasztalások nyomán keletkező érzéseinket
- tudatosítsuk a legszebb pillanatokat, találkozásokat.
Azáltal, hogy a múlt tanulságait tudatosan „megrágjuk”, majd ezeket beépítjük a jelenünkbe, csökkentjük az esélyét annak, hogy ugyanazokat a hibákat jövőre is elkövessük. Ezzel párhuzamosan jelentősen megnő az esélye annak is, hogy a valóban örömöt szerző tevékenységeket, a számunkra fontos embereket a következő évre is „magunkkal visszük”.
Első lépés
Az előző év tanulságainak összegzését a naptárunk átlapozásával érdemes kezdeni, szem előtt tartva, és a saját ritmusunkban megválaszolva az alábbi kérdéseket.
-
- Melyik volt a szakmailag legnehezebb eset, amit megoldottam?
- Melyik munkámra vagyok a legbüszkébb?
- Melyik eset okozta a legtöbb szorongást?
- Mi az, amit idén fogorvosként megtanultam?
- Mi az az új képesség vagy tudás, amit 2020-ban elsajátítottam?
- A munkám mely részéért vagyok a leghálásabb?
- A magánéletemben mely történés volt számomra a legfontosabb, a leginkább meghatározó?
- Mi volt a legbölcsebb döntésem?
- Mi okozta a legnagyobb meglepetést?
- Ki, vagy kik volt(ak) rám a legnagyobb hatással?
- Mi volt az elmúlt év legfontosabb tanulsága?
- Melyik volt az elmúlt év legnehezebb pillanata/időszaka?
- Melyik volt az elmúlt év legfénylőbb pontja/időszaka?
Kutatások garmadája bizonyítja, hogy a mögöttünk hagyott év elrendezésébe, és az előttünk álló év megtervezésébe fektetett idő és energia többszörösen megtérül.
Bízunk benne, hogy ez a bejegyzés érdemi segítséget jelent az évrendezés folyamatában és ezzel együtt abban, hogy a következő év nyugodtabb és kiegyensúlyozottabb legyen! Hamarosan az évtervezéssel, a 2021-re kitűzött szakmai és magánéleti célok elérését támogató tartalommal – hasznos tippekkel, elgondolkodtató kérdésekkel – is jelentkezünk.