
dr. Hegedűs Orsolya
Fogorvos, egészségügyi menedzser, a Dental Mindset alapítója
A mentális egészség, a testi-lelki jólét egy olyan dolog, amiről tanulunk ugyan az egyetemen, de mégsem igazán abból az aspektusból, ami igazán fontos lenne. Nem tanuljuk meg azt, hogy mire kell figyelnünk, milyen technikákat érdemes alkalmaznunk – helyette viszont megtanuljuk stigmatizálni a mentális problémákat, és nem merünk szakemberhez fordulni akkor sem, amikor már nagyon indokolt lenne.
A legtöbb szakma, így a fogorvosi is így van ezzel: pedig hogyha nem vagyunk jól, akkor a munkánkat sem tudjuk olyan szakmai minőségben végezni, és a magánéletünk is könnyen tönkre mehet.
Nagyon fontosnak tartom, hogy a fogorvosok testileg és lelkileg is jobban legyenek, s a burnout minél kevésbé érintse ezt az ágazatot. Szeretném, hogy ne legyen kínos szakemberhez fordulni, ha szükséges. A célom, hogy a fogorvosok ismerjék fel fizikai és lelki igényeiket, s tanuljanak meg megküzdeni a szakmánkból adódó stresszorokkal: ezért jött létre a Dental Mindset Projekt.
Önéletrajz
2008-ban nyertem felvételt a Semmelweis Egyetem Fogorvostudományi Karára.
Tudományos érdeklődésem hamar kiütközött, kezdetben az Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstan Intézetben végeztem a tudományos diákköri kutatómunkát, majd 2011-ben az Orálbiológia Verseny megnyerését követően a Tanszéken folytattam tudományos kutatásomat, amelynek témája fog eredetű őssejtek karakterizálása volt.
Egyetemi tanulmányaim alatt nem csak tudományos munkára, hanem közösségi tevékenységekre is nagy hangsúlyt fektetettem: Az Instruktor Öntevékeny Csoport és a Hallgatói Önkormányazt aktív tagjaként olyan rendezvények szervezésében vállaltam vezető szerepet, mint a Sportnap vagy a Semmelweis Gólyabál. Megismertem, hogy milyen nagyobb és kisebb csapatokkal együtt dolgozni, megtanultam motiválni a körülöttem lévőket, kitanultam az asszertív kommunikáció alapjait.
A Fogorvostudományi Karon 2013-ban diplomáztam summa cum laude eredménnyel, majd az Orálbiológiai Tanszéken folytattam tanulmányaimat, mint PhD hallgató. Ennek folyamán oktatóként, kutatóként és előadóként is szereztem tapasztalatot: bekapcsolódtam a harmadéves fogorvostanhallgatók oktatásába, és számos hazai és nemzetközi konferencián vettem részt. Ezek közül kiemelkedő a 3rd International Stem Cells’ Conference, amelyen 2015-ben elnyertem a szekciójában a legjobb előadás díját, ugyanebben az évben pedig az egyetem által rendezett PhD napokon is első helyezést értem el az előadásommal.
2017-ben jelentkeztem az Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzser Képzésére, amit kiváló eredménnyel végeztem el. Nagyon büszke vagyok rá, hogy végzős projektmunkámmal elnyertem a Legjobb Előadó díját az évfolyamban. A diplomamunkám témája a magyar fogorvosok személyiségtipizálása volt.
2017-ben csatlakoztam az „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” projektbe, ahol fogorvos szakmai szakértőként oktatásfejlesztéssel foglalkoztam.
Jelenleg fő érdeklődési körömbe a fogorvosi rendelők fejlesztése, egészségügyi menedzsment valamint a magyar fogorvosok mentálhigiénéjének javítása, és az egészségügyi szektorban burnout szindróma prevenciója tartozik.